Podjetje STADLER Anlagenbau GmbH, globalni specialist za načrtovanje, proizvodnjo in montažo sistemov za recikliranje in sortiranje na ključ, je na tiskovni konferenci na sejmu IFAT v Münchnu predstavilo svoje strateške cilje ter svojo avtomatizirano enoto za razžičevanje bal WireX in inovativne digitalne rešitve. Kot del korporativne strategije za zagotovitev dolgoročne prihodnosti družbe STADLER je bila gdč. Julia Stadler že leta 2023 v podjetju imenovana za direktorico na področju digitalizacije. S tem je postala prva članica osme generacije v tem družinskem podjetju.
Tiskovno konferenco sta vodila direktor podjetja g. Willi Stadler in gdč. Julia Stadler. Pojasnila sta kratkoročno in srednjeročno strategijo podjetja. Poudarek je na nadaljnjem napredku v smeri krožnega gospodarstva, usmerjeni uporabi digitalnih rešitev in doslednem izvajanju lastnega raziskovalnega programa podjetja v okviru nenehnega iskanja novih možnosti za podporo industriji recikliranja pri njenem nadaljnjem razvoju.
Pot do krožnega gospodarstva: sodelovanje v celotni verigi
Vedno večja okoljska ozaveščenost vlad, podjetij in potrošnikov je gonilna sila napredka v smeri krožnega gospodarstva, ki dobiva vse večji zagon. Vedno znova prihajajo v veljavo novi predpisi, katerih cilj je doseči večjo trajnost v praksi, bodisi z izogibanjem plastiki za enkratno uporabo bodisi s spodbujanjem recikliranja. Tehnološki napredek nenehno odpira nove možnosti recikliranja in zmanjšuje našo odvisnost od primarne plastike. Zaradi pomembnosti slovesa podjetij in morebitnega zmanjšanja stroškov, vse več podjetij sprejema načela krožnega gospodarstva.
„Vidimo, da se svet vrti v pravo smer,“ pravi Willi Stadler. „Vendar se še vedno soočamo z velikimi izzivi v smislu gospodarske učinkovitosti, kompleksnosti oblikovanja izdelkov ter potrebe po globalnih standardih in sodelovanju. Pri podjetju STADLER smo prepričani, da je nadaljnji napredek v smeri krožnega gospodarstva mogoče doseči le z učinkovitim sodelovanjem med vsemi člani verige krožnega gospodarstva. Vključevati in usklajevati se morajo industrijska združenja, občinski in državni organi, Evropska komisija, raziskovalni inštituti in univerze, oblikovalci in uporabniki izdelkov in embalaže vse do industrije recikliranja ter dobavitelji sortirnih sistemov in tehnologij, kot je podjetje STADLER.“
„Kot proizvajalec naprav in opreme vidimo svojo glavno vlogo v verigi v tem, da podpiramo industrijo recikliranja z našimi visoko zmogljivimi sortirnimi sistemi,“ dodaja Julia Stadler. „Nenehno iščemo nove načine, kako pomagati industriji recikliranja pri povečanju učinkovitosti. V ta namen ne izvajamo le naših lastnih raziskovalnih programov, temveč sodelujemo tudi v drugih raziskovalnih projektih, da bi pridobili rešitve za recikliranje več materialov iz različnih tokov odpadkov. In prepričani smo, da lahko pomembno prispevamo s tem, da delujemo kot povezovalni člen med ključnimi elementi verige.“
Uporaba digitalnih tehnologij za spodbujanje krožnega gospodarstva
Digitalizacija ima v industriji vse pomembnejšo vlogo, zato je ena od strateških prednostnih nalog družbe STADLER. „Smer je jasna,“ pojasnjuje Julia Stadler. „V prihodnosti bo šlo za uporabo vse več podatkov strojev in materialov, da bi čim bolj zmanjšali izpade obratovanja, zmanjšali stroške podjetij za recikliranje in naredili procese bolj pregledne - kar bo na koncu pripomoglo k večji učinkovitosti industrije. V podjetju STADLER se osredotočamo na razvoj in dajanje prednosti digitalnim rešitvam, ki našim strankam prinašajo oprijemljivo dodano vrednost. Na različnih lokacijah strank smo že uspešno uvedli digitalne rešitve za dinamični nadzor naprav, vzdrževanje in vizualizacijo proizvodnih podatkov. Poleg tega izvajamo program stalnega razvoja in preizkušamo prototipe tako v lastnem testnem centru kot v sortirnicah strank, da bi zagotovili učinkovitost in prilagodljivost naših tehnologij.“
STADLER namerava kratkoročno in srednjeročno povečati naložbe v digitalne tehnologije: „Dosledno vključevanje digitalnih rešitev v našo široko ponudbo in nadaljevanje lastnega raziskovalnega dela sta sestavni del naše strategije,“ pravi Julia Stadler. „Trenutno pripravljamo novo inovativno platformo STADLER Connect, ki bo združevala vse naše digitalne rešitve in ustvarila celovito in optimizirano uporabniško izkušnjo. S to platformo želimo izboljšati povezanost in funkcionalnost ter tako povečati uporabnost za naše stranke.“
STADLER preučuje tudi možnosti umetne inteligence v industriji recikliranja in jo že uporablja za izboljšanje prepoznavanja materialov pri analizah kakovosti. Umetna inteligenca se uporablja tudi v novem sistemu WireX, kjer se uporablja za prepoznavanje usmerjenosti žic. Julia Stadler pojasnjuje: „Naši prihodnji načrti na tem področju se osredotočajo na izboljšanje naših tehnologij, ki temeljijo na umetni inteligenci, hkrati pa na optimizacijo uporabe naših obstoječih rešitev. V ta namen sodelujemo s skupino izbranih novoustanovljenih podjetij na tem področju.“
„To strateško partnerstvo nam omogoča, da vključimo najsodobnejše tehnologije, ne da bi nam bilo treba začeti od začetka, in tako ostanemo v ospredju naše panoge,“ sklene Willi Stadler.
Prvi te vrste: novi WireX
Osrednji del stojnice podjetja STADLER na sejmu IFAT je bil holografski prikaz njegove najnovejše inovacije: avtomatiziranega stroja za razžičevanje bal WireX. Na tiskovni konferenci je Rok Mežič, vodja razvoja pri podjetju STADLER, pojasnil, kako ta stroj prvi v panogi omogoča razžičevanje prečno ožičenih bal v enem prehodu. „Stroj WireX uporablja posebej razvite sisteme za zaznavanje žice in merjenje bale, ki s pomočjo umetne inteligence in senzorske tehnologije ugotavljajo, ali je bala enojno ali prečno ožičena, in jo natančno pozicionirajo, tako da je mogoče žico učinkovito odstraniti v enem koraku. To popolnoma avtomatizira in pospeši postopek razžičevanja, pri čemer doseže impresivno zmogljivost do 60 (enojno ožičenih) bal na uro. WireX je hiter, učinkovit in varen ter znatno poveča zmogljivost sortirne linije.“